Jak dobrać skarpety kompresyjne?

Skarpety kompresyjne to coraz częstszy element wyposażenia każdego, kto ceni sobie aktywność fizyczną. Są one bowiem wykonane z wysokiej jakości materiałów, estetycznie się prezentują, a przede wszystkim – zapewniają prawidłową pracę serca. Dzięki swoim właściwościom, skarpety kompresyjne poprawiają także wydolność naszych mięśni, co w przypadku biegania lub jazdy na rowerze jest kwestią praktycznie kluczową. Nie musimy się też już obawiać o opuchnięte, obolałe nogi po powrocie do domu. Co powinniśmy zatem wiedzieć, wybierając parę dla siebie?

Kluczowe kwestie dotyczące zakupu skarpet kompresyjnych

Kupując skarpety kompresyjne, powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar naszej łydki. To właśnie w tym regionie kompresja oddziałuje najmocniej na nasze nogi, stąd też dobór pary względem obwodu łydek jest rzeczą najważniejszą. Rozmiar samej stopy to bardziej sprawa drugorzędna. Uzyskanie odpowiedniego nacisku pozwoli nam bowiem na wydajniejszy trening, dzięki zwiększonej mocy mięśni.

Oprócz pary, która pasuje do naszych łydek, powinniśmy też zwrócić uwagę na materiał, z którego korzysta producent skarpet. Najlepsze są tu produkty wykorzystujące polipropylen lub poliamid. Standardowy poliester, wykorzystywany na ogół w produkcji odzieży sportowej, nie należy bowiem do materiałów szczególnie wytrzymałych. Oczywiście, skarpety kompresyjne z polipropylenu są droższe, ale to właśnie one zagwarantują nam najlepiej odczuwalne efekty po zakończonych ćwiczeniach. Dodatkowym atutem w porównaniu z poliestrem jest tu lepsze odprowadzanie wilgoci oraz nadmiaru ciepła. Z tego też powodu nie warto myśleć nad zakupem tańszych alternatyw.

Dodaj komentarz