Jak działa odzież kompresyjna?

Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu. Zależy nam na zgubieniu kilogramów, lepszej kondycji oraz ogólnej poprawie wydajności naszego organizmu, co ma zaowocować zdrowiem na przyszłość. Uczęszczamy na siłownię, jeździmy na rowerach, a czasem po prostu idziemy uprawiać jogging. Najważniejsze jest tu jednak odpowiednie podejście. Efekty ćwiczeń możemy bowiem polepszyć, nie musząc wymuszać na sobie zwiększenia wysiłku ponad miarę (nasz organizm nie znosi tego najlepiej). Najlepszym wyjściem jest zakładanie specjalnej odzieży kompresyjnej, która wywołując nacisk na mięśnie, pozwala odczuć lepszą efektywność podczas aktywności fizycznej.

Sposób działania odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna została wykonana ze specjalnego, przylegającego do ciała materiału. Systematyczny ucisk powodowany jej noszeniem sprawia, że przepływ krwi w mięśniach ulega zauważalnemu polepszeniu. Mięśnie o zwiększonym ukrwieniu lepiej znoszą dłuższy wysiłek fizyczny, co umożliwia nam lepsze osiągi podczas ćwiczeń. Dodatkowym atutem jest tu nadanie mięśniom odporności na wstrząsy przez nie odczuwane, co redukuje poziom ich zmęczenia. Usprawniony zostaje też proces regeneracji mięśni po zakończonych ćwiczeniach. Jest to możliwe dzięki ułatwionemu odprowadzaniu substancji pokroju kwasu mlekowego, zaś odpowiednie natlenienie nóg sprawi, że nie odczujemy nadmiernej ciężkości i bólu mięśni na następny dzień po zakończonym treningu.

Nie tylko dla sportowców

Noszenie odzieży kompresyjnej jest także rekomendowane osobom, które nie spędzają zbyt dużo czasu na ruchu. Tyczy się to zarówno pracy siedzącej, jak i stojącej. Brak zmiany położenia nóg przez dłuższy okres sprawia, że uszkadzane są zastawki. To z kolei może doprowadzić do pojawienia się żylaków, a wraz z nimi – poważniejszych problemów ze zdrowiem. Skarpety kompresyjne wymuszą na krwi lepszą cyrkulację, zapobiegając poszerzaniu się żył. Z tego typu odzieży korzystać powinny także osoby, które często podróżują samolotem – zmiana ciśnienia również sprzyja problemom z układem krążenia.

Kompresy to niedrogi, a zarazem praktyczny wybór. Na rynku nie brakuje też skarpet i pończoch, które wykonano w stylowy sposób. Warto jest zatem pomyśleć nad skorzystaniem z nich.

Dodaj komentarz