Pończochy przeciwżylakowe to rozwiązanie, którego popularność w Polsce nie maleje. Ciężko się temu dziwić – są one bowiem nie tylko praktyczne, ale też potrafią wyglądać bardzo stylowo, dzięki czemu możemy wkomponować je we własne upodobania modowe. Wiele osób ma jednak problemy z prawidłowym założeniem pończoch uciskowych. Oto, co należy wiedzieć na ten temat.
Podstawy zakładania pończoch uciskowych
Pierwszą, kluczową, kwestią jest tu rozciąganie pończochy. Nie róbmy tego zbyt mocno. Pończochy przeciwżylakowe opierają swoje działanie właśnie na odpowiednim ucisku na nogę w kluczowych miejscach, ułatwiając krwi prawidłowy przepływ w górę nogi. Jeśli zbyt mocno rozciągniemy pończochę, nacisk może nie być zbyt silny po jej założeniu, a co za tym idzie, straci ona możliwość pełnienia swojej głównej funkcji. Zbyt luźna pończocha będzie ześlizgiwać się z nogi, zaś nadmiar materiału zacznie uciskać kolano, co nie jest prawidłową formą jej działania.
Zakładając pończochę przeciwżylakową, należy uchwycić ją w okolicach palców obiema rękami, marszcząc materiał. Następnie wciągamy ją na stopę, przekładamy przez piętę, prowadząc ją w kierunku kolana. Uważajmy przy tym, aby pięta zawsze znajdowała się w odpowiednim miejscu, nie naciągając pończochy nadmiernie. Należy też zwracać uwagę na to, aby dzianina nie nachodziła się na siebie, ponieważ czyni to noszenie pończochy znacznie mniej wygodnym.
Pamiętajmy też, że pończochę powinno zakładać się z samego rana, zaraz po porannej toalecie. Obrzęk narasta bowiem w ciągu dnia, co może powodować pogorszenie się stanu żył w nogach niezabezpieczonych zawczasu.