Już od czasów starożytnych, lekarze muszą dysponować odpowiednim odzieniem. Pozwala ono nie tylko na odróżnienie personelu szpitala od pacjentów, ale także na funkcjonalność, niezbędną w tym zawodzie. Odzież medyczna, bo to o niej mowa, musi więc spełniać odpowiednie warunki, aby móc zagwarantować bezpieczeństwo lekarzom, przebywającym na co dzień z osobami chorymi. Według wymogów prawnych obowiązujących na terenie całej Polski, pracownicy zarówno dużych szpitali, jak i małych przychodni, powinni dysponować właśnie specjalistyczną odzieżą tego typu.
Cechy odzieży medycznej
Tym, co odróżnia odzież medyczną od tradycyjnej, jest między innymi wytrzymałość. Zarówno górna część ubioru, jak i buty, muszą wytrzymać nie tylko długie godziny noszenia każdego dnia, ale także częste pranie i dezynfekcję. Konieczne jest tu także odpowiednie odprowadzanie wilgoci oraz zapewnienie komfortu cieplnego. Istotne jest także zminimalizowanie prawdopodobieństwa uszkodzeń mechanicznych, czyli, na przykład, porwania się. Żywotność takiej odzieży różni się w zależności od klienta, jednakże nierzadko potrafi ona wynieść nawet cztery lata.
Istotną rolę odgrywa tu też materiał, z którego taka odzież jest wykonana. Najczęściej spotyka się tu elanobawełnę, aczkolwiek „czysta” bawełna lub tkaniny syntetyczne również nie należą do rzadkości. Z kolei w przypadku obuwia, przeważnie wykorzystuje się gumę lub tworzywa sztuczne. Materiały te zapewniają bowiem antypoślizgowość i antystatyczność butów, pozwalając przy tym na przewiewność oraz wygodę. Nie oznacza to oczywiście, że obuwie medyczne nie oferuje nam także odpowiednio zaprojektowanych butów skórzanych. Ze względu na swoje wykonanie, jest ono także wykorzystywane przez osoby prywatne. Gwarantuje ono bowiem pozytywny wpływ na stawy oraz kręgosłup noszącego.
Odzież medyczna jest zatem kwestią, której warto się przyjrzeć, szukając dla siebie tego typu odzienia. Odpowiednio dobrana, zapewni nam ona komfort pracy, także w przeciągach i innych niekorzystnych warunkach. Odporność na bakterie zagwarantuje też, że nie przeniesiemy chorób z jednego oddziału podczas odwiedzin w kolejnym. Innymi słowy, zapewnimy bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i naszym pacjentom.