Jak wielu z nas zapewne wie, sport to zdrowie. Wysiłek fizyczny pobudza nasz organizm do działania, sprzyjając krążeniu i zapobiegając bólom nóg oraz problemom z sercem. Aby ćwiczenia dawały nam jeszcze lepsze efekty, wiele osób decyduje się na sięgnięcie po niedrogie rozwiązanie, jakim jest bielizna kompresyjna. Odzież ta, wykonana ze specjalnego, elastycznego materiału, który wywołuje nacisk na mięśnie, tak bardzo narażone na nadwyrężenia podczas ćwiczeń. Ucisk sprzyja zarówno lepszemu dotlenieniu, jak i ukrwieniu mięśni, co przekłada się na mniejszy ból towarzyszący sporej dawce wysiłku. Należy jednak pamiętać o tym, że odzież kompresyjna uciska mocniej, niż sportowa. Z tego też powodu, przed skorzystaniem z niej, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Jaka bielizna kompresyjna do jakich ćwiczeń?
Bielizna kompresyjna, czyli skarpetki uciskowe, najlepiej sprawdzi się, jeśli uprawiamy jogging, jeździmy na rowerze, lub często wybieramy się na górskie spacery. Jest to opcja skierowana przede wszystkim dla każdego, kto w wysiłku fizycznym skupia się na dolnych partiach mięśniowych. Z kolei szorty tego typu są częstym elementem odzieży na siłownię. Idealnie sprawdzają się w przypadku przysiadów, skoków lub wykroków. Są też one znacznie krótsze od szortów noszonych na siłowniach standardowo (o około 15%), dzięki czemu możemy w nich skakać zauważalnie wyżej.
Bielizna kompresyjna w medycynie
Skarpetki tudzież pończochy kompresyjne są stosowane nie tylko na siłowniach. Korzysta się z nich także po przebytych urazach lub operacjach, a także w przypadku pierwszych objawów wystąpienia żylaków. Jeśli w wyniku urazu nasza noga musiała zostać unieruchomiona, odprowadzenie krwi i limfy jest na ogół zaburzone. Prowadzi to do obrzęków i zastojów. Wówczas lekarz zaleca noszenie opaski lub właśnie bielizny kompresyjnej. Warto tu też wspomnieć o tym, że, zależnie od typu noszonej przez ns bielizny, ucisk będziemy odczuwać na różne sposoby. Najmocniejszy z nich występuje w bieliźnie uciskającej stopę, zaś najsłabszy – udo. Odpowiednio dobrana odzież kompresyjna pozwoli nam na zapobiegnięcie rozwojowi żylaków, zaś w przypadku rehabilitacji pozabiegowej – na brak negatywnych powikłań związanych z krążeniem.