Noszenie pończoch przeciwżylakowych po operacji żył

Operacja żylaków to procedura medyczna, która pozwala choremu na uniknięcie poważnych problemów, spowodowanych zatkaniem się żył nóg. Niewystarczająca ilość krwi z nich wypompowywana powoduje bowiem nie tylko opuchliznę, zmianę koloru oraz ból i ciężkość nóg, ale także ma negatywny wpływ na stan serca i ciśnienie. Po zakończonej operacji, regenerujące się żyły wymagają odpowiedniej asekuracji. Podstawową jej formą, tuż obok bandaży uciskowych, są pończochy przeciwżylakowe. Pacjent zakłada je każdego dnia, od momentu wyjścia ze szpitala.

Jak długo należy nosić pończochy?

Tutaj odpowiedź jest prosta – każdego dnia, najlepiej od rana do wieczora. Leczenie ma bowiem sens tylko wtedy, gdy żyły cały czas są stymulowane uciskiem. Nawet wtedy, gdy siedzimy lub stoimy, krew jest pompowana w prawidłowy sposób. Pończochy przeciwżylakowe ściąga się dopiero wtedy, gdy udajemy się do łóżka. Nie jest bowiem wskazane spanie w nich. Jeśli będziemy pamiętać o sumiennym noszeniu pończoch, w naszych żyłach nie będą się już odkładać skrzepy, powodujące ich zatkanie i puchnięcie.

Czy pończochy te powinno się prać?

Skoro pończochę przeciwżylakową nosimy cały dzień, z pewnością zastanawia nas, czy można ją prać. Odpowiedź brzmi: tak, a nawet trzeba. Pranie może się odbywać zarówno mechanicznie, jak i ręcznie, z wykorzystaniem środków przeznaczonych do prania tkanin kompresyjnych. Pozwoli to pończosze nie tylko na czysty, zadbany wygląd, ale też pozwala zachować jej elastyczność. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, codzienne pranie naszej pończochy da nam największą gwarancję, że posłuży nam ona przez bardzo długi czas.