Opaski uciskowe na żylaki – prawidłowe stosowanie

Kompresoterapia, czyli leczenie wczesnych objawów chorób układu żylnego nóg, polega na stosowaniu specjalnych opasek uciskowych na żylaki. Zwane inaczej bandażami żylnymi, wywołują one nacisk na nogę, pozwalając na prawidłowe funkcjonowanie uszkodzonych żył. Rozwiązanie to stosuje się także w profilaktyce żylaków, gdzie przyjmuje ono formę skarpet, pończoch lub rajstop. Opaski uciskowe na żylaki wykorzystywane są zarówno zapobiegawczo podczas podróży lub pracy siedzącej/stojącej, jak i w przypadku, gdy odziedziczyliśmy geny sprzyjające żylakom. Opaski uciskowe, w przeciwieństwie do bielizny kompresyjnej, wykorzystuje się w nocy.

Do czego służą opaski uciskowe na żylaki?

Z opasek uciskowych na żylaki korzystasię najczęściej w przypadku, gdy u chorego mogą wystąpić zakrzepy pooperacyjne. Wywierają one bowiem silny nacisk na żyły, który zapobiega zaleganiu w nich krwi. Opaski są też stosowane podczas leczenia zakrzepowego zapalenia żył oraz chorób zaburzających działanie pompy mięśniowej. Pompa ta, pod wpływem ruchów nogą, pozwala krwi na przedostanie się wyżej, do serca. Nieprawidłowe jej funkcjonowanie może doprowadzić do powstania pajączków, a potem samych żylaków.

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje opasek uciskowych na żylaki. Opaski o dużej rozciągliwości są zakładane przez samego pacjenta. Procedurę zakładania objaśnia nam wówczas specjalista. Bandaże te są często oznaczane w odpowiednich miejscach, aby możliwe było uzyskanie odpowiadającego nam ucisku. Z kolei mniej rozciągliwe opaski stosują sami lekarze, podczas leczenia owrzodzeń żylnych. Prawidłowo stosowane, opaski uciskowe pomogą nam pozbyć się owrzodzeń nawet w 12 tygodni.